Zdrowa stopka

Każdej mamie zależy na prawidłowym rozwoju, zdrowiu i dobrym samopoczuciu jej dziecka. Nie zakładany dzieciom za małych czapeczek, ciasnych śpioszków czy sztywnych gorsetów. Dlaczego więc miałybyśmy postępować inaczej w przypadku stóp ? Według American Academy of Pediatrics zdrowe buciki to buciki, które:

Chronią delikatne stopy dziecka przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez niesprzyjające podłoże. Buciki powinno się zakładać kiedy jest zimno czy wilgotno lub kiedy dziecko może być narażone na ukąszenia owadów, otarcia lub skaleczenia, które mogą prowadzić do infekcji. Dziecko powinno nosić buciki w miejscach publicznych takich jak żłobek, piaskownica, trawnik.

Są miękkie i elastyczne, nie ograniczają swobodnego ruchu stóp. Wbrew obiegowym opiniom zdrowe dzieci stawiające pierwsze kroki nie potrzebują sztywnego obuwia*. Wymuszona sztywnym obuwiem pozycja stopy może osłabiać naturalnie rozwijające się mięśnie, a w przyszłości sprzyjać płaskostopiu i negatywnie wpływać na postawę maluszka.

Wykonane są z naturalnych, oddychających I lekkich materiałów. Delikatna skóra czy zamsz to materiały, które świetnie sprawdzają się w tej roli. Nie krępują i nie uciskają stóp dziecka dając wrażenia najbardziej zbliżone do chodzenia boso.

Eksperci z całego świata, gdy tylko to możliwe zgodnie zalecają chodzenie boso. Twierdzą również, że w każdym przypadku gdy nie jest to możliwe należy zapewnić dziecku alternatywę maksymalnie zbliżoną do chodzenia boso. Buciki powinny być lekkie i elastyczne, chroniące stopy ale zapewniające kontakt z podłożem.


Stopa dziecka nie jest kopią stopy dorosłego. Jej kształt przypomina trójkąt, zwęża się od palców ku pięcie. Zamiast twardych kości są głównie chrząstki, które stopniowo przekształcą się w 28 kości. Łuki poprzeczny i podłużny trwale kształtują się dopiera pomiędzy 5. a 7. rokiem życia. 

Jeśli chrząstki dziecka zostaną nieprawidłowo ukształtowane to samo może stać się z kośćmi. Buty powinny zatem przede wszystkim nie zakłócać naturalnego wzrostu i rozwoju stóp, nie ograniczać ich i nie deformować. Powinny zapewniać komfort. Pamiętajmy, że ponad 80% problemów stop takich jak bolesne guzki, odciski, otarcia jest wynikiem niewłaściwych, niewygodnych  butów.

Lilibutki nie tylko nie zakłócają rozwoju stopy ale także pozytywnie wpływają na rozwój neurologiczny Malucha.

Na wczesnym etapie rozwoju dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami – obserwuje, wącha, smakuje, gryzie. Dotyka otoczenia, eksploruje świat. Najlepsze, co każdy rodzic może wtedy zrobić to pobudzać zmysły malucha, stymulować je i rozwijać. Dbać o rozwój neurologiczny swojej pociechy. Co to ma wspólnego z butami ? Na każdej stopy znajduje się około 7.000 zakończeń nerwowych odbierających i przekazujących informacje o otoczeniu do układu nerwowego. Ponieważ układ nerwowy oplata całe ciało każde uszkodzenie stopy, dysfunkcja, nierównowaga lub niewłaściwe obuwie odbijają się bezpośrednio na zdrowiu i prawidłowym rozwoju dziecka.

Lilibutki jako buty typu “barefoot” nie posiadają dodatkowych wzmocnień, poduszek, usztywnień. Są wykonane wyłącznie z naturalnych, oddychających materiałów – zamszu i skóry. Lilibutki posiadają superelastyczne podeszwy pozwalające na naturalne ruchy i korzystnie wpływające na rozwój małych stóp. Wierzymy, że dzięki Lilibutkom dzieci mają warunki maksymalnie zbliżone do chodzenia boso.

Nie przeszkadzajmy naszym pociechom w tej fantastycznej przygodzie krępując ich stopy twardym obuwiem.

 

*O ile ortopeda nie zaleci inaczej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl