Blog kategorie
Kiedy dziecko powinno chodzić boso... 0
Kiedy dziecko powinno chodzić boso...

Kiedy dziecko powinno chodzić boso? Dziecko powinno chodzić boso gdy tylko jest to możliwe. Eksperci medyczni zgodnie twierdzą, że chodzenie boso pozytywnie wpływa nie tylko na stopy ale na ogólny rozwój człowieka. W krajach gdzie chodzeni boso jest popularne prawie nie występują problemy związane z kolanami, biodrami  czy stawami.

Kiedy dziecko nie powinno chodzić boso? Dziecko nie powinno chodzić boso gdy istnieje możliwość narażenia stóp na niebezpieczeństwo. Buciki powinny być zakładane w miejscach publicznych takich jak żłobek czy plac zabaw ale również na łonie natury gdzie dziecko może być narażone na ukąszenie owadów, na które może być uczulone. Buciki przydają się również kiedy dziecko raczkuje lub stawia pierwsze kroki by jego stopki się nie ślizgały.

Dlaczego chodzenie boso jest tak zdrowe? Podczas chodzenia boso noga nie jest skrępowana i porusza się naturalnie, co wzmacnia mięsnie i daje dobre podstawy do rozwoju zdrowej stopy. Buciki dziecięce często ściskają bądź nadmiernie wspierają małą stopkę, a to może skutkować nieprawidłowym rozwojem mięśni stopy i prowadzić do dalszych deformacji. Najlepszym wyborem dla małej stopy jest chodzenie boso lub zakładanie bucików zapewniających wygodę i umożliwiających naturalne ruchy stopy. Dzięki takim bucikom zachowane jest prawidłowe ukrwienie stopy i jej sprężystość.

Co mogę zrobić w trosce o zdrowy mojego dziecka? Gdy decydujesz o bucikach dla swojej pociechy powinnaś wziąć pod uwagę czy dany model nie ściska palców dziecka i czy nadmiernie nie formuje całej stopy. Zbyt sztywne buciki mogą prowadzić do niedorozwoju lub deformacji mięśni stopy. Jeśli Twoje dziecko nosząc dany bucik stawia stopę w sposób istotnie różny niż zwykle prawdopodobnie nie jest to bucik dla niego. Tylko miękki i elastyczny bucik jest się w stanie prawidłowo zaadoptować do stopy dziecka. O ile dziecko nie ma specjalnych zaleceń ortopedycznych nie ma potrzeby by stopa adoptowała się do buta. Nieużywane, leniwe stopy mogą prowadzić do płaskostopia czy innych schorzeń.

Dlaczego buty powinny być elastyczne? Elastyczne buty pozwalają na prawidłowy rozwój stóp ponieważ z nie wyciszają bodźców płynących z podłoża. Dziecko, którego stopy odbierają bodźce z podłoża potrafi lepiej na nie reagować, balansować ciałem, a wreszcie omijać przeszkody. Buciki typu “barefoot” są zalecane przez ekspertów medycznych ponieważ chronią ale nie ograniczają małych stopek.

Dlaczego buty powinny oddychać? Na stopie znajduje się 250,000 gruczołów potowych, które są w stanie wyprodukować ponad 100 ml potu dziennie. Dlatego właśnie tak ważne jest by buty były wykonane z naturalnych, oddychających materiałów jak skóra czy zamsz. Tylko takie buty pozwolą zachować higienę stóp dziecka i uniknąć infekcji grzybiczych. Jednocześnie należy pamiętać, że jeśli materiał oddycha, czyli odbiera wilgoć ze stopy dziecka to trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu obuwia gdy dziecko go nie używa. Prawdziwa skóra nie jest w 100% wodoodporna i zawsze należy ją wysuszyć po kontakcie z wilgocią.

Dlaczego buty powinny być lekkie?  Buty nie powinny ograniczać ruchów dziecka. Stawianie pierwszych kroków już samo w sobie jest poważnym wyzwaniem, a ciężkie bytu tylko je utrudniają. Ciężkie buty prowadzą do niepotrzebnego  wysiłku a zmęczenie małych nóżek może być kompensowane złą postawą prowadzącą do nadwyrężenia kręgosłupa.

Dlaczego buty dziecięcy powinny mieć szeroki przód? Stopa dziecka nie jest miniaturą stopy dorosłego, co powinno znaleźć odbicie w kształcie małego butka. Dobre buty dziecięce powinny być szersze w obszarze palców i węższe w okolicach pięt. Kształtem powinny przypominać trójkąt by dziecko miało wystarczająco dużo miejsca w bucie na kręcenie i wiercenie paluszkami. Dodatkowo, buciki dziecięce powinny dać się łatwo zakładać by stopy dziecka nie musiały być na siłę wciskane do bucika.

 

Rysunek przedstawia porównanie kształtu stopy dziecka i osoby dorosłej.

Dlaczego Lilibutki są idealnym rozwiązaniem dla Małych Odkrywców? Lilibutki nie ograniczają rozwoju mięśni i ścięgien małego dziecka ponieważ są miękkie i dopasowują się do stopy. Dzięki cienkiej podeszwie Lilibutki pozwalają odbierać stopom bodźce z podłoża i korzystnie wpływają na rozwój neurologicznych Maluszków. Dzieci czując podłoże z każdym krokiem uczą się balansować ciałem i omijać przeszkody. Lilibutki są lekkie więc nie nadwyrężają i nie deformują stóp dziecka, nie prowadzą do wad postawy. Elastyczne podeszwy nie zaburzają rozwoju łuków stopy jednocześnie chroniąc ją od uszkodzeń wynikających z niesprzyjającego podłoża.

Jaka jest złota zasada w doborze obuwia dziecięcego? Jeśli Twoje dziecko zakładając buciki chodzi w sposób znacząco różny niż bez nich prawdopodobnie buty są źle dobrane i należy je zmienić. Im młodsze dziecko tym bardziej miękkie i elastyczne powinno być jego obuwie.

A co dalej? Badanie przeprowadzone w Afryce Południowej wykazało, że zamiana tradycyjnych butów na lekkie buty z elastyczną podeszwą przez okres 2 miesięcy wśród  grupy 12latków wzmocniło ich stopy, pozytywnie wpłynęło na ich równowagę oraz kostki. Wnioski nasuwają się same...

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl